Çad Büyükelçiliği Ankara

Çad Ankara Büyükelçiliği Adresi:

İlkbahar Mah. Galip Erdem Caddesi 609 Sokak No 29 (06550) Oran/Çankaya/Ankara/Türkiye


Çad Ankara Büyükelçiliği Görevleri:

Türkiye’de yer alan Çad Büyükelçiliği, Çad Cumhuriyeti Devleti'ni Türkiye'de temsil eden en resmi yetkili kurumdur. Ankara'da hizmet veren Çad Büyükelçiliği, Türkiye ülke sınırları içinde devletini temsil etmektedir. Çad Büyükelçiliği, Çad Devleti'ni temsil etmesinin yanı sıra Türkiye’de yaşayan Çad vatandaşlarının haklarını koruyup geliştirme konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Çad vize işlemleri için Çad Büyükelçiliği’nin konsolosluk vize işlemleri bölümüne müracaat edilmesi gerekmektedir.

Türkiye’de yaşayan Çad vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, apostil (belge tasdiki), noter, askerlik, vize, pasaport ve vatandaşlık belgesi gibi işlemlerinin yürütülmesi Çad Büyükelçiliği'nin görevidir.


Çad Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi:

Tüm Türkiye'den bölge ayrımı yapmaksızın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye'de bulunan yabancıların Çad vize işlemleri ve konsolosluk işlemleri için Çad Ankara Büyükelçiliği'ne başvuruda bulunmaları gerekmektedir.


Çad Ankara Büyükelçiliği Elçilik Görevlileri:

Büyükelçi Moussa Outman Djidda 23.12.2014 tarihinden bu yana, Çad Cumhuriyeti Devleti ve Çad Hükümeti adına üstlendiği görevini, akredite edildiği Türkiye Cumhuriyeti Devleti nezdinde yürütmektedir.

Çad Dışişleri Bakanlığı'nda üç yıl görev yapmış ve uzmanlık sınavlarından geçerek Dışişleri Uzmanlığı kadrosuna atanan "Danışman" statüsü altında çalışan Nee Fatime Abdoulaye Baou Mme Djidda Moussa Outman, Djourkidang Gonfing ve Moussa Adanao Saleh görevlerini sürdürmektedirler.

Çad Ankara Büyükelçiliği kurumu altında diplomatik temsilci kadrosunda "Ataşe" olarak Ahmat Souleyman Amouna ve Atteib Zakaria Mahamat yetkilidirler.


Çad Ankara Büyükelçiliği 2021 Resmi Tatil Günleri

Çad Ankara Büyükelçiliği , Çad Devleti'nin 2021 yılı resmi tatilleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2021 yılı resmi tatillerinde hizmet verememektedir. Çad vizesi için başvuruda bulunacak veya Çad konsolosluk işlemleri için müracatta bulunacak kişilerin aşağıdaki tarihleri göz önünde bulundurarak seyahatlerini veya işlemlerini organize etmelidirler.

01 Ocak 2021 Yeni Yıl Tatili
06 Nisan 2021 Paskalya
23 Nisan 2021 Ulusal Gün
01 Mayıs 2021 İş ve işçi Bayramı
25 Mayıs 2021 Afrika’nın Bağımsızlığı
18 Temmuz 2021 Ramazan’ın Sonu
11 Ağustos 2021 Kurtuluş Günü
23 Eylül 2021 Kurban Bayramı
01 Kasım 2021 Azizler Günü
28 Kasım 2021 Cumhuriyet Günü
01 Aralık 2021 Özgürlük ve Demokrasi Günü
25 Aralık 2021 Noel Tatili

Çad Büyükelçiliğe Vize Başvurusu

Çad Büyükelçiliği'ne vize müracaatları randevu sistemi ile alınmamaktadır. Çad Büyükelçiliği'ne şahsen başvuru yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Çad Konsolosluğu yetkili seyahat acentaları aracılığıyla yapılan vize işlemlerini kabul etmektedir.


Çad Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

Çad Konsolosluğu'na Çad vize başvurusunda bulunacak kişiler, İngilizce olarak hazırlanmış Çad Vize Başvuru Formu'nu eksiksiz ve okunaklı bir şekilde doldurulmaları gerekmektedir.

Çad Vize Başvuru Formu için tıklayınız


Çad Konsolosluğu Vize Talep Dilekçesi

Çad Büyükelçiliği'ne yapılan Çad vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği İngilizce olarak Çad vize talep dilekçesi hazırlanmalıdır.

Çad vize başvurusu yapan Kişi İşveren ise; Çad Konsolosluğu’na hitaben, şirketin antetli kağıdına, seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklığını/pozisyonu anlatan İngilizce yazılmış bir Dilekçe, imza ve kaşeli hazırlanmalı.

Çad vize başvurusu yapan Kişi Çalışan ise; Türkiye’deki şirketten/kurumdan antetli kâğıda, İngilizce olarak yazılmış Çad Vize Talep Dilekçesi: başvuru sahibinin kurum içi görevi, gidiş amacı, seyahat tarihleri, konaklamaya ilişkin bilgileri ve masrafların kimin tarafından karşılanacağı belirtilmeli.


Ankara Çad Büyükelçiliği Vize Ücreti

Çad Vizesi için ödenmesi gereken Çad vize ücreti; Çad Büyükelçiliği'ne vize dosyasının teslim edilmesinin ardından vize harcı gişede peşin Amerikan Doları olarak tahsilatı yapılmaktadır.

Consultation For Republic of Chad